Dětské postele pro větší děti

Neexistuje žádné pravidlo, v jakém věku by se mělo dítě přemístit ze své dětské postýlky do větší „dospělácké“ postele. U každého děcka je to jiné a je potřeba vždy respektovat individuální povahu dětí. Každopádně je lepší, když se přesun děje postupně, neboť někdy by příliš náhlá změna mohla u dítěte způsobit zbytečný stres a strach z neznáma.

Zpočátku je dobré, aby si spaní ve větší posteli dítě vyzkoušelo například během poledního spánku a pak si pomalu zvykne, aniž by si tuto změnu uvědomovalo.
Většina dětí je schopna spát samostatně ve věku dvou až dvou a půl roku. Až tento čas nastane, můžete se rozhodovat mezi dvěma variantami. První je klasická velká postel pro dospělé, druhá je speciální dětská postel s rozměry 130-160 cm. Na trhu jsou nabízeny i univerzální postele, které lze uzpůsobovat vzhledem k růstu dítěte.

Výběr záleží hlavně na finančních možnostech, neboť je třeba si také uvědomit, že dítě z jakékoliv dětské postele jednou vyroste a budete stát znovu před otázkou, jakou postel pořídit. Ovšem i dětská postel pro větší děti má své nesporné výhody. Jedná se například o zábrany v hlavové a nožní části, nebo o odnímatelnou zábranu (například v podobě dřevěné příčky) podél postele zabraňující pádu dítěte z postele. Ať už pořídíte svému dítěti jakoukoliv postel, vždy je třeba dbát na kvalitní zdravotní matraci, čímž předejdete eventuálním potížím dítěte s páteří.

Samostatné spaní je pro děti důležité

Závodní postel
Závodní postel

Učit dítě spát samostatně není někdy jednoduché. Především je třeba dávat dítěti neustále najevo, že ho máte rádi, že ho ani na noc neopouštíte a že jste jenom ve vedlejší místnosti. Pokud budete důslední, většina dětí se obvykle naučí spát samostatně celou noc během 3 dnů.

Samostatné spaní je z hlediska vývoje dítěte velice důležité. Naučí se tím samostatnosti i v běžném životě. Projeví se to již v předškolním věku, pokud bude navštěvovat mateřskou školu, kde děti obvykle do pěti let také uléhají ke spánku v rámci odpočinku po obědě. Oblíbené, ale ze zdravotního hlediska i prospěšné jsou školy v přírodě, do kterých jezdí děti již s mateřskou školou a později zcela běžně. Ve společenství kamarádů se pak návyky z domova utuží.

 

Jak zajistit příjemný spánek

Příjemný spánek zajistíme dětem v první řadě hezky zařízeným dětským pokojíčkem. Důležité je také jeho větrání před spaním, neboť většinou děti tráví čas před spánkem různými hrami, takže vzduch je vydýchaný. Důležitá je také příznivá teplota, ani zima, ani horko. Rovněž je třeba dbát na úklid hraček z podlahy, aby se v noci nestaly překážkou a příčinou úrazu.
Pro příjemný spánek je důležité, aby se dítě před usnutím nestresovalo, nebálo se spát samo, aby nemělo špatné sny a neklidné spaní. Většina dětí miluje, když může spát se svou oblíbenou hračkou. Pro někoho je to medvídek nebo jiný plyšáček, pro jiného panenka, autíčko atd. Někdy může k příjemnému spánku přispět malé noční světýlko, což dnes není problém díky nejrůznějším úsporným LED lampičkám s dětskými motivy nebo přímo ve tvaru pohádkové postavičky nebo oblíbeného zvířátka.

 

Dětské postele s dětskými motivy

Dětská fantazie je neomezená a řídí si tím i výrobci dětských postýlek, kteří se snaží trefit do vkusu malých dětí. Tak může například kluk spát v posteli ve tvaru závodního auta či kamionu a holčička zase v postýlce s nebesy či princeznami. Další variantou jsou klasické dětské postele včetně například bočních zábran proti spadnutí dítěte. Zvláštností jsou u nich čela, která jsou pomalovaná nejrůznějšími dětskými motivy, od aut přes pohádkové výjevy a postavičky až po zvířátka. Barevné provedení těchto kreseb ladí s dětskou duší a přímo láká k ulehnutí do pohádkového světa, kde se tak krásně spinká.

 

Přistýlka pro nečekané návštěvy

Na dnešním trhu je pestrá paleta nabídek nejrůznějších přistýlek. Praktické jsou například přistýlky v podobě úložného prostoru určené k umístění pod postele. Pro hladké vysouvání jsou přistýlky opatřeny kolečky. Většina přistýlek nabízí dostatečný prostor pro přespání nečekané návštěvy a jejich dno je vyztuženo, aby sneslo i těžší váhy. Obvykle se prodávají včetně roštu, ovšem bez matrací, kterou je třeba dokoupit. Rozměry přistýlek bývají standardní, aby se do nich vešla jakákoliv matrace.
Jiným typem je přistýlka z paměťové pěny, která může sloužit jako nástavba pro postel a k prodloužení životnosti matrace. Má skvělé ortopedické vlastnosti a další výhodou je, že může posloužit pro nouzové přespání nečekané návštěvy.

 

Jak využít úložný prostor postelí

Úložný prostor postelí je skvělým řešením, které se dá využít několika způsoby. Například úložný prostor dětských postelí může sloužit k uložení hraček. Často také bývá úložný prostor využíván ke skladování buď ložního prádla, nebo oblečení, ponožek a různých doplňků denní potřeby, které mohou být takto velmi přehledně uloženy, aniž by dítě muselo hledat ve skříni.

 

Proč pro děti dětské postele

Když dítě roste a začíná mu být malá jeho dětská postýlka, řeší mnoho rodičů dilema, zda pořídit novou dětskou postel větších rozměrů, nebo rovnou koupit dospělou postel. Z finančního hlediska je druhé řešení samozřejmě výhodnější, ovšem existují i dětské postele, které „rostou“ s dětmi. Dětské postele jsou pro děti vhodné především ze zdravotních důvodů. Jednak jsou stavěny na jejich lehká tělíčka, a jednak jsou uzpůsobeny pro dětské matrace, které mají sice menší rozměry než matrace pro dospělé, ovšem rovněž je z hlediska ortopedického nutno věnovat pozornost jejich kvalitě především v zájmu dětské páteře.

 

Podle čeho postele vybírat?

Dětské postele se vybírají především podle věku dítěte. U nemluvňat a batolat je to celkem jednoduché, neboť postýlka pro ně musí být zabezpečena ze všech stran vysokými zábranami, které dítě není schopno přelézt. Až bude dítě začínat spát samostatně, což bývá obvykle ve věku dvou let, je třeba mu pořídit postel, ze které pohodlně sleze a opět se na ni v noci dostane zpět. Jelikož bývá dětská postel umístěna převážně u zdi, je dobrá boční zábrana na volné straně, která zabrání pádu dítěte z postele. Dalšími faktorem při výběru dětské postele je zda chceme postel s úložným prostorem nebo bez něho. Dnešní nabídky umožňují, aby si mohlo i dítě vybrat postel, ve které se mu bude dobře spát. Například to může být postel ve tvaru auta, nebo postel s čely pomalovanými různými oblíbenými dětskými motivy.

 

Dekorace kolem postele zpříjemní usínání

Prostředí dětského pokoje a zejména blízké okolí postele může zpříjemnit a zútulnit nejen hezký nábytek a závěsy na oknech, ale také například dětský plyšový koberec před postelí, samozřejmě povlečení a prostěradla s dětskými motivy, nebo tapety a samolepky na zeď, které vystihují dětská přání a podporují jejich fantazii. Příjemné usínání může také podpořit dětský chránič v podobě válce, který plní funkci bezpečnostní i dekorativní. Během spaní slouží jako pohodlné opěradlo chránící dítě před úderem v průběhu usínání, spaní, ale i přes den během dětských her.